Tokajski region winiarski - Węgry

Nieistotne czy jesteś miłośnikiem wina, czy od niego stronisz. Tokajski region winiarski jest wart Twojej wizyty. W słynącej z dorodnych winorośli węgierskiej krainie będzie Ci dane podziwiać malownicze krajobrazy, delektować się wyborną kuchnią i wędrować po górach.

Gdzie leży tokajski region winiarski?

Tokajski region winiarski położony jest w północo-wschodniej części Węgier. Leży na wschodniej części wyżyny Cserhát oraz w południowych  górach Tokajsko-Slańskich. Stolicą regionu jest słynące ze słodkich białych win miasteczko Tokaj. Oprócz tego należą miejscowości Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal i Tállya, Sátoraljaújhely, Sárospatak, Hercegkút  oraz wieś Tolcsva. Pozostała część tokajskiego regionu winiarskiego ulokowana jest na Słowacji.

Tokajski region winiarski – Węgry

Nie skosztujesz tutaj raczej win czerwonych, których szczepy zostały prawie całkowicie wyniszczone podczas zarazy w XIX wieku. Za to w regionie tym powstają najlepsze na świecie słodkie białe wina. Najbardziej znane są tokaje aszú - zazwyczaj likierowe, korzenno-waniliowe trunki. Cenione są także tokaje samorodne, które dzieli się na słodkie i wytrawne. Wina te powstają z całych kiści winogron umieszczanych w kadzi bez oddzielania gron dotkniętych pleśnią od reszty owoców. W tokajskim regionie winiarskim produkowane są również wytrawne trunki Furmint i Hárslevelü.

Opis regionu

Tokajski region winiarski jest umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, bo nie brakuje tutaj przepięknych krajobrazów. Wzgórza i górskie zbocza najlepiej oglądać o zachodzie słońca, kiedy jego ostatnie promienie delikatnie muskają ziemie porośnięte winoroślami. Tokaj to przede wszystkim winnice. Będąc tutaj warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich. A jeśli nie jesteś entuzjastą trunków z winorośli, poddaj się innym rozrywkom, jakie oferuje rejon. Odwiedź Park Przygód lub jeden z malowniczych zamków. Zamiast smakować w winach, możesz także kosztować przepysznej węgierskiej kuchni. Koniecznie wypróbuj słynny gulasz i langosz – węgierski smakołyk sprzedawany jako fast food.

Szlaki turystyczne

Region słynie przede wszystkim z tokajskiego szlaku winnego. Obejmuje on aż 27 miejscowości, w których powstają pyszne i aromatyczne wina. Wszystkie miasta, miasteczka i wsie łączy nie tylko uprawa winogron, ale także niepowtarzalny klimat. To tutaj można delektować się widokiem pagórków porośniętych winoroślami, słodyczą białych win i smakiem węgierskich gulaszy. Nie musisz być jednak miłośnikiem winnych trunków, by zwiedzać Tokaj. Malowniczy region ten jest idealny do poznawania go na rowerze lub uprawiania turystki górskiej.

Co trzeba zobaczyć?

Z pewnością warto zobaczyć stolicę regionu. W Tokaju przespaceruj się po śródmieściu, gdzie usytuowana jest fontanna Bachusa, czyli pomnik rzymskiego boga wina. A wokół placu mieszczą się XIX-wieczne domy greckich handlarzy. Potem wybierz się do liczących około 600 lat piwnic, gdzie leżakują słynne tokajskie trunki. Udaj się również do Muzeum Tokajskiego, gdzie znajduje się m.in. obfita kolekcja narzędzi winiarskich. Najlepszym zakończeniem zwiedzania miasta będzie wycieczka na samotną górę Tokaj, na której szczycie znajduje się wieża telewizyjna. Ze wzniesienia o pochodzeniu wulkanicznym będziesz mógł podziwiać widok na miasteczko, piękne winnice oraz Nizinę Węgierską.

Kolejną miejscowością, którą warto odwiedzić jest Miszkolc. Tam, nieopodal Gór Bukowych wznosi się gotycki Zamek Diósgyőr nazywany „Zamkiem królowych”, ponieważ przez lata kolejne księżniczki otrzymywały go jako posag. Dzisiaj na dziedzińcu organizowane są koncerty, wydarzenia kulturalne i wystawy. Kolejnym zabytkiem godnym uwagi jest drewniana świątynia z XVII powstała w oparciu o projekt pochodzący z Siedmiogrodu. Po zwiedzaniu można zrelaksować się zażywając leczniczych kąpieli w basenach termalnych położonych w podziemnych korytarzach jaskin.

Eger to następne miasto, które warto zobaczyć zwiedzając tokajski region winiarski. W miejscowości znajduje się XIX-wieczna neoklasycystyczna bazylika przed którą wzniesione są posągi węgierskich władców oraz figury świętego Piotra i Pawła. Kolejną słynną świątynią w mieście jest kościół minorytów uchodzący za największą węgierską budowlę barokową. Również w tej miejscowości możemy zrelaksować się w basenach termalnych.

Mówiąc o atrakcjach tokajskiego regionu winiarskiego nie sposób pominąć tutejsze winnice. Oprowadzą Cię po nich nader gościnni gospodarze. Koniecznie zwróć uwagę na ściany wiekowych piwnic, które pokrywa szlachetna pleśń. To ona stwarza najlepsze warunki do przechowywania win. Zwiedzanie warto zwieńczyć degustacją wybornych trunków i kosztowaniem węgierskich specjałów – zupy rybnej, gulaszowej czy smażonego sera.

Gdzie spać?

W mieście Tokaj nie brakuje miejsc noclegowych zlokalizowanych blisko licznych winnic. Jednym z nich jest Tokajvár Hotel położony niespełna pół kilometra od winniarni Borgaléria oraz 700 metrów od winnicy Péter, niedaleko hotelu znajduje się również bar winny Prés. Innym pensjonatem godnym polecenia jest Kelep Tokaj oddalony 1,5 km od Muzeum Win Światowego Dziedzictwa  ,,Világörökségi Bormúzeum’’. W pozostałych, mniejszych miejscowościach regionu przeważają oferty noclegów w kwaterach prywatnych.

Jak dojechać?           

Z Polski do Węgier możemy dojechać  m.in. samochodem. Podróżowanie autem po tym kraju nie wymaga od kierowcy żadnych dodatkowych dokumentów, ale warto wiedzieć, że aby poruszać się po wybranych drogach szybkiego ruchu i autostradach, trzeba mieć wykupioną winietę. Alternatywą dla samochodu jest podróż pociągiem. Koleje Intercity oferują połączenia do Budapesztu z Warszawy, Krakowa oraz Katowic. Ze stolicy Węgier do Tokaju również możesz dostać się pociągiem. Średni czas przejazdu to około 4,5 godziny. Kolejną opcją transportu jest autokar. Niemal z każdego miasta w Polsce jeżdżą autobusy do Budapesztu. Natomiast jeśli cenisz szybkość i komfort podróży, zdecyduj się na lot samolotem. Z naszego kraju na Węgry polecisz z następujących miast: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław. Średnia cena biletu wynosi około 500 złotych.

Pyszne białe wino, malownicze krajobrazy i wyborna kuchnia to niewątpliwe atuty tokajskiego regionu winiarskiego. Warto wybrać się tutaj na szybki weekendowy wyjazd lub dłuższe wakacje. W jednym i drugim przypadku nie zabraknie Ci atrakcji. Tokaj i pozostałe, liczne miejscowości rejonu z pewnością Ci je zapewnią. Na pamiątkę po wycieczce proponujemy zabrać ze sobą w zależności od upodobań: butelkę białego wina lub pocztówkę z pięknymi węgierskimi widokami.
BACK