Sangria – historia i ciekawostki

Sangria jest winem o tajemniczej historii. Mimo, że to najbardziej znany hiszpański alkohol na świecie, jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Pierwsza teoria dotycząca powstania Sangrii sięga II wieku p.n.e, kiedy Rzymianie podbijali Półwysep Iberyjski. Wtedy kosztowali oni napoju składającego się z wina i wody. Znajdujący się w nim alkohol miał za zadanie zabić znajdujące się w wodzie groźne dla zdrowia bakterie.

Historia Sangrii

Inna historia dotycząca narodzin Sangrii rozpoczyna się w XVI wieku, gdy podbijający nowe regiony Anglicy poznali napój paantsh. W skład tego trunku wchodziła woda, cukier, cytryny, herbata oraz alkohol. Brytyjczycy zmienili ten przepis, zastępując wino piwem. Trunek zyskał nazwę punch. Z kolei Hiszpanie stworzyli swoją wersję napoju na bazie czerwonego wina. Z czasem trunek coraz częściej podawano w europejskich domach.

Sangria czyli krew

Nazwa Sangria wywodzi się z hiszpańskiego „Sangre”, co oznacza krew. Bez wątpienia określenie to nawiązuje do czerwonej barwy napoju. Mniej popularna jest Sangria Blanco, którą Hiszpanie przygotowują na bazie białego wina. Na południu kraju do napoju dodaje się nektarynki i pomarańcze. Z kolei na północy wytwarzana jest Sidra Sangria, która stanowi mieszankę wina i cydru. Natomiast Katalończycy łączą Sangrię z musującym winem Cava.

Mimo że Sangria doczekała się wielu wersji, zawsze dodaje się do niej wino i owoce, najczęściej cytrusy. Napój ten bywa rozcieńczany wodą sodową, a niekiedy trunek bywa wzmacniany likierem albo innym destylatem, na przykład brandy, rumem, koniakiem, winiakiem. Sangria ma orzeźwiać, nie upijać, dlatego nie należy dodawać do niej wódki.  Docelowo to lekki napój, którego moc nie powinna przekraczać 10% zawartości alkoholu. Sangrię rzadko pije się zkieliszków, przeważnie ze szklanek.

Sangria – ciekawostki

BACK