Region winiarski Badenia

Badenia to najcieplejsza część Niemiec. Nie brakuje tutaj słońca i żyznych gleb, a panujący klimat jest iście śródziemnomorski. To dlatego jest to doskonałe miejsce do uprawy winorośli. Region winiarski Badenia słynie z pysznych trunków, górskich masywów i zabytkowych miasteczek, w których nie brakuje gościnnych mieszkańców.

Gdzie leży region winny Badenia?

Badenia-Wirtembergia leży na południu Niemiec. Ten słynny region winiarski rozciąga się od Jeziora Bodeńskiego przy granicy szwajcarskiej na południu aż po rzekę Tauber na północy. Badenia położona jest wzdłuż zachodniej granicy Niziny Górnorenskiej, z masywem górskim Schwarzwaldu na wschodzie i górami Odenwald na północnym wschodzie. Powierzchnia Badenii to niespełna 40 000 km. Rozległy teren dzieli się na 35 powiatów i 9 miast na prawach powiatu, które łącznie tworzą 4 okręgi regencyjne: Fryburg, Karlsruhe, Stuttgart i Tybinga.

Badenia - region winiarski

Badenia to trzeci co do wielkości niemiecki region winiarski i jako jedyny z nich przoduje w produkcji win czerwonych, z których większość powstaje z odmiany Spätburgunder.  To dzięki temu Badenia jest jednym z najważniejszych obszarów uprawy tego szczepu na świecie. Wśród win czerwonych prym wiodą tutaj trunki burgundzkie. W Badenii skosztujemy między innymi:  Spätburgunder, Grauer Burgunder i Weißer Burgunder. Z kolei pośród białych odmian badeńskich winorośli dominują: Riesling, Kerner i Müller-Thurgau.  Specjalnością regionu jest biała odmiana Gutedel.

Opis regionu

Stolicą słynącej z pysznych win Badenii jest Stuttgart leżący nad rzeką Neckar. Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy istniał tam obóz wojskowy. Natomiast w średniowieczu mieszkańcy miejscowości zajmowali się hodowlą koni. Współcześnie Stuttgart to połączenie niemieckiego porządku i pięknych zabytków. Zwiedzając Nowy i Stary Pałac oraz Schillerplatz –podziwiamy nie tylko pomniki kultury, ale i wszechobecną czystość. Mieszkańcy miasta słyną ze swojej gościnności, co jest kolejnym walorem tego miejsca.

Równie sympatyczni są Badeńczycy mieszkający poza stolicą regionu. Można przypuszczać, że na ich sympatyczne usposobienia wpływa ciepły śródziemnomorski klimat i panująca tutaj przez większość dni w roku słoneczna pogoda. Innym powodem może być pyszna lokalna kuchnia. To właśnie w tym niemieckim regionie jest najwięcej restauracji nagrodzonych i wyróżnionych w dziedzinie kulinariów. Czego skosztować będąc w Badenii? Przede wszystkim słynnej szynki schwarzwaldzkiej, która wędzona na zimno dojrzewa przez miesiąc nim zostanie podana na stół. Badenia słynie także z ryb słodkowodnych. By ich spróbować, warto wybrać się w okolice Jeziora Bodeńskiego.

Szlaki turystyczne

Mówiąc o szlakach turystycznych w Badenii, nie sposób nie wspomnieć o Wirtemberskim szlaku winnym. Rozciąga się on na długość 500 km, poczynając od Weikersheim niedaleko Bad Mergentheim, kończąc na Metzingen na wschód od Tybingi. Szlak urzeka pięknymi krajobrazami  rzeki Neckar i jej dolin.

Do pieszych wycieczek polecamy wyspę Mainau położoną na Jeziorze Bodeńskim, która nie bez powodu określaną wyspą kwiatów. Nie brakuje tutaj pięknych ogrodów pełnych egzotycznej flory niespotykanej w innych regionach Niemiec, a nawet Europy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrody roztaczające się wokół Jeziora Bodeńskiego podziwiać podróżując na dwóch kółkach jednym z tutejszych szlaków rowerowych.

Co trzeba zobaczyć? Must see w Badenii-Wirtembergii.

W Badenii nie brakuje wartych odwiedzenia muzeów. Możemy zacząć od Muzeum Friedera Burdy, gdzie można podziwiać prace Picassa, Jacksona Pollocka oraz Marka Rothko. Z kolei Vitra Design Museum to miejsce pełne inspiracji z dziedziny architektury i wzornictwa przemysłowego mebli. Miłośnikom motoryzacji polecamy Mercedes-Benz Welt, Muzeum Porsche w Stuttgarcie, a także Muzeum Techniki i Samochodów w Sinsheim. A tych, którzy preferują skrajnie oryginalne miejsca zachęcamy do wizyty w Muzeum Świni w Stuttgarcie, gdzie znajduje się aż 46 tysięcy eksponatów dotyczących tematyki tych właśnie zwierząt.

W planie wycieczki po regionie winnym Badenia nie powinno zabraknąć miasteczka Wildberg. Możemy zwiedzić w nim ruiny zamku, zabytkowy kościół z XV wieku oraz klasztor klasztor Reuthin z Miejskim Muzeum Historii Lokalnej. Warto odwiedzić także zabytkowe miasta uniwersyteckie Heidelberg i Tybinga, katedry we Fryburgu Bryzgowijskim i Ulm oraz piękne barokowe kościoły zlokalizowane w Górnej Szwabii.

Po intensywnym zwiedzaniu pora na zasłużoną regenerację. Idealnym miejscem na odpoczynek będzie Baden-Baden. Ten popularny kurort leczniczy nie bez przyczyny nazywany jest letnią stolicą Europy. To tutaj można zaznawać odprężających kąpieli w wodach termalnych, których temperatura sięga do 68 stopni Celsjusza. Atrakcją są również zabytkowe rzymskie łaźnie.

Jeśli mamy ochotę na dobrą zabawę, koniecznie trzeba znaleźć czas na wycieczkę do największego niemieckiego parku rozrywki Europa-Park. Miejsce podzielone jest na 16 krain tematycznych odpowiadających wybranym państwom Starego Kontynentu. Gwarantem dobrej zabawy jest aż 12 rollercoasterów znajdujących się w parku.

Gdzie spać?

W stolicy regionu dość tani nocleg znajdziemy w schronisku Stuttgart International, które zlokalizowane jest w centrum. Niedrogi nocleg możemy znaleźć korzystając na przykład z serwisu Aribnb. W wersji oszczędnej polecamy wynajem pokoju w pensjonacie lub domku letniskowego dla większej grupy podróżujących. Koszt pokoju hotelowego to około 100 euro. Za zbliżoną kwotę możemy wynająć domek na kempingu.

Miłośnicy luksusu mogą skorzystać z oferty pięciogwiazdkowych hoteli w stolicy regionu zlokalizowanych nieopodal Dworca Głównego, na przykład Le Méridien Stuttgart lub Steigenberger Graf Zeppelin. Podobnych miejsc nie brakuje również w innych miejscowościach Badenii, a najbardziej obfituje w nie kurort Baden-Baden.

Jeśli chcemy poczuć klimat badeńskich winnicy, warto zatrzymać się na przykład w Winzerhof Ebringen. Miasteczko położone jest 5 km na południe od Fryburga Bryzgowijskiego w północnym Markgräflerland. Panuje tutaj łagodny i ciepły klimat, zimy są krótkie, a słońce dotyka winorośle swoimi promieniami przez większość dni w roku. Winnice ulokowane są na malowniczych wzgórzach, a wiele z nich oferuje również agroturystykę i noclegi.

Jak dojechać?

Najszybciej do Badenii dostaniemy się podróżując samolotem. Lotnisko w Warszawie oferuje bezpośrednie loty do stolicy regionu. Możemy również wybrać połączenia z przesiadką z innych polskich miast: Krakowa, Wrocławia, Katowic czy Gdańska. Ceny biletów to około 400-500 zł. Innym rozwiązaniem jest wybór kolei lub autobusu jako środka transportu. Niemcy to najlepiej skomunikowany z naszym państwem kraj, dlatego bez problemu znajdziemy dogodne połączenie autokarowe. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, warto pamiętać, że od stycznia 2019 Stuttgart jako pierwsze miasto w Niemczech wprowadził zakaz wjazdu dla aut wyposażonych w silnik diesla.

Przydatne informacje

Walutą obowiązującą w Badenii, tak jak w całych Niemczech jest Euro. Przeliczając na złotówki za 1,5 l wodę zapłacimy około 0,85 gr, piwo 2,5 zł, a papierosy 25 zł. Dostępnymi środkami komunikacji  są samoloty, kolej, kolejki miejskie, tramwaje, rowery i taksówki.

Badenia to rejon winem płynący. Ciepły klimat, przyjazne usposobienie mieszkańców i mnóstwo zabytków to tylko kilka argumentów przemawiających za tym, by go odwiedzić. Po zwiedzeniu pięknych zamków i kościołów, odwiedzeniu licznych muzeów i zaznaniu odpoczynku w kurorcie Baden-Baden warto poświęcić czas na wizytę w tutejszych winnicach, gdzie skosztować można wspaniałych czerwonych i białych win.


Dużo ciekawych informacji jest na stronie badischer wine

 

BACK