Przechowywanie otwartego wina

Wieczorem naszła Cię ochota na kieliszek Sangrii? Podczas obiadu goście nie wypili całego wina? Kolacja, do której podawałeś szampana skończyła się szybciej niż przewidywałeś? Te wszystkie okazje sprzyjają pozostawieniu otwartej butelki wina. Jak ją przechowywać? Oto kilka sprawdzonych sposobów. Poznaj nasze triki na przechowywanie otwartego wina.

Jak przechowywać otwarte wino?

 1. Po raz drugi zakorkuj wino

  Otwarte wino zamknij przy użyciu korka. Pamiętaj, by zrobić to „brudną” końcówką korka, czyli tą, która miała kontakt z alkoholem, nie zaś „czystą” końcówką. Dzięki temu alkohol się nie zepsuje.

 2. Użyj specjalnej zatyczki do wina

  Do zamknięcia napoczętej butelki wina możesz użyć specjalnej wielorazowej zatyczki. Jej zastosowanie ochroni trunek przed napływem powietrza, które mogłoby negatywnie wpłynąć na smak i aromat trunku. Zatyczka do wina jest praktyczna i wygodna w użyciu. Mając ją w domu nie musisz przejmować się tym, że wyrzuciłeś do kosza korek, a wino nie zostało wypite do końca. W sklepach możesz dostać specjalne korki do próżniowego zamykania butelek. Ich użycie jest bardzo proste; należy zakorkować wino, a potem zastosować pompkę próżniową.

 3. Przelej wino do mniejszej butelki

  Aby otworzony trunek był mniej narażony na działanie powietrza, przelej go do mniejszej butelki i zakręć ją zakrętką.  Działanie powietrza będzie wolniejsze w naczyniu o mniejszej pojemności, niżeli w dużej butelce wypełnionej winem na przykład tylko do połowy.

 4. Przechowuj wino w lodówce

  Wino, którego nie nalałeś do kieliszków podczas podawania kolacji od razu przełóż do lodówki. Nie trzymaj otworzonej butelki wina na stole, ponieważ negatywnie wpływa to na walory smakowe trunku. Choć niska temperatura nie chroni alkoholu przed utlenianiem, znacznie spowalnia ten proces.Jak przedłużyć świeżość otwartego wina?

BACK