Oznaczenia win włoskich, francuskich i hiszpańskich. Jak czytać etykiety?

Oznaczenia win włoskich, francuskich i hiszpańskich. Jak czytać etykiety?

Szeroki wybór win w sklepie może spowodować, że w głowie zakręci się nam już przed zakupem trunku. Jeśli jesteśmy ekspertami w dziedzinie napojów z winorośli, nie będziemy mieć problemu z wyborem odpowiedniego alkoholu. Sprawa wygląda inaczej, jeśli oznaczenia win nic nam nie mówią. Jak czytać etykiety? Jak sprawdzać oznaczenia win, by stanowiły one dla nas przydatne wskazówki a nie tylko tajemniczo brzmiące nazwy? Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po czytaniu etykiet win włoskich, francuskich i hiszpańskich.

Oznaczenia win włoskich

Na dole etykiety powinno znajdować się oznaczenie producenta wina. To tutaj ulokowane są hasła: bottega, cascina, casato, azienda, vitivinicola oraz podobne. Po polsku słowa te oznaczają: firma, przedsiębiorstwo, winiarnia, winnica itd. Powyżej nazwy firmy znajduje się jej logo. Na butelce oznaczona jest również klasyfikacja wina. We Włoszech obowiązuje trzystopniowa ocena jakości trunków z winorośli: IGT (Indicazione Geografica Tipica), DOC (Denominazione di Origine Controllata) oraz DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Pierwsze oznaczenie to wina o najniższej jakości, ale trzeba wspomnieć, że tak klasyfikowane są także wina toskańskie będące bardzo dobrymi trunkami. DOC to wina lepszej jakości, a oznaczenie DOCG otrzymują najlepsze trunki.

Jakie jeszcze informacje uzyskamy czytając etykietę włoskiego wina? Rocznik zbioru; pojemność naczynia; stopień zawartości alkoholu; adres producenta; miejsce, gdzie wino zostało zabutelkowane oraz informację o siarczanach. Dodatkowo na butelce może znaleźć się także krótka instrukcja serwowania trunku np. z czym go podawać oraz miejsce pochodzenia wina. Dzięki tej ostatniej informacji sprawdzimy, w której prowincji czy części Włoch zostało one zrobione.

Etykiety win francuskich i ich oznaczenia

Etykiety win francuskich różnią się między sobą w zależności od regionu, z jakiego pochodzą. Ponadto wyróżniamy także wina regionalne i stołowe.

Bordeaux

Wina w tym regionie oznaczone są etykietą, na której znajdziemy nazwę A.O.C.  Appellation d’Origine Contrôlée informującą nas, gdzie wino zostało wyprodukowane. Kolejne oznaczenie to pojemność butelki. Z etykiety możemy odczytać także zawartość alkoholu, numer oznaczający serię, kraj pochodzenia wina, oznaczenia Vin de Bordeaux lub Grand Vin de Bordeaux dla trunków od 2000 rocznika. Ponadto na butelce znajduje się informacja Mis en bouteille au château, czyli zabutelkowane w château którego nazwę mamy podaną w nazwie wina, bądź Mis en bouteilleà la propriété co oznacza zabutelkowane w posiadłości, Mis en bouteille dans la région de production – zabutelkowane w regionie produkcji lub Mis en bouteille dans nos caves – zabutelkowane w naszych piwnicach. Dodatkowo na etykiecie francuskich win z regionu Bordeaux możemy znaleźć informacje o tym, kiedy zostały zebrane winogrona na trunek, grafikę lub logo posiadłości oraz numer seryjny butelki.

Bourgogne (Burgundia)

Oznaczenia win z Burgundii pozwalają nam dowiedzieć się, z jakiego regionu winiarskiego pochodzi trunek. Oprócz tego na etykiecie zamieszczony jest jeden z precyzyjnych stopni charakteryzacji miejsca pochodzenia wina oraz oznaczenie producenta. Warto zaznaczyć, że regionów winiarskich w Burgundii jest naprawdę sporo, a rejon ten nie posiada wspólnej dla całego kraju apelacji.

Dolina Rodanu

Na winach z tego regionu znajdziemy oznaczenie Côtes du Rhône AOC. Etykieta posiada informację o producencie. Okazuje się, że w tej części Francji to określony producent jest najlepszym wyznacznikiem jakości trunku.

Francuskie wina regionalne - Vin de Pays

Jedne z popularniejszych win francuskich w Polsce. Ich atrakcyjność wynika z niskiej ceny w stosunku do jakości trunku. Prócz standardowych informacji na etykiecie Vin de Pays znajdziemy także nazwę wina, region, z którego pochodzi i rodzaj szczepu.

Francuskie wina stołowe - Vin de Table

Trunki te są zwykle najsłabsze, a w parze z ich marną jakością idzie skąpa zawartość informacji na etykietach. Oznaczenia znajdujące się na butelkach win stołowych to w wielkim skrócie oznajmienie, że wino zostało zrobione z francuskich winogron.

Oznaczenia win hiszpańskich

Wina hiszpańskie podzielone są według czterostopniowej klasyfikacji. Rozróżniamy:  D.O.C., D.O., Vino de la Tierra, czyli wino regionalne oraz Vino de Mesa oznaczające wino stołowe. Oprócz jednego z tych oznaczeń na etykiecie znajdziemy również nazwę producenta, jego logo, oznaczenie jakościowe stosowane tylko w przypadku regionu winnego Rioja, rocznik, nazwę regionu produkcji, informacje dotyczące zabutelkowania, pojemność butelki, zawartość alkoholu oraz kraj pochodzenia.

Jak widać, etykieta może być najlepszą mapą po winnej krainie. Właśnie z niej odczytamy informacje o producencie trunku; pochodzeniu alkoholu; jego jakości i szczepów, z jakich jest zrobione.

 

 

BACK