10 najlepszych rodzajów wina na świecie

Życie jest za krótkie, by pić kiepskie wino.  Dobrze wiedzą o tym producenci najlepszych rodzajów wina na świecie. A które z trunków przygotowanych z winorośli zasługują na takie miano? Według nas te, po które konsumenci sięgają najczęściej. Oto 10 najchętniej kupowanych win na świecie. W zestawieniu tym prym wiodą szczepy francuskich winorośli.

  1. Cabernet Sauvignon

    Najsłynniejszy rodzaj czerwonej winorośli. Powstał z połączenia szczepów Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. Ta przypadkowa krzyżówka miała miejsce we Francji, a ściślej mówiąc w Bordeaux znanym na całym świecie z produkcji win. Współcześnie szczep uprawiany jest w różnych rejonach świata. Jak na dobry trunek przystało, Cabernet Sauvignon jest tym lepsze, im dłużej leżakuje w beczkach ułożonych w winiarskich piwnicach. Wino uprawiane w chłodnym klimacie w smaku podobne jest do połączenia czerwonej porzeczki, zielonego pieprzu i tabaki. Z kolei wyższe temperatury czynią napój bardziej łagodnym i mającym posmak dojrzałej czarnej porzeczki. Cabernet Sauvignon można zestawiać z wieloma potrawami. Pasuje do makaronów i sałatek z mięsem, dań kuchni azjatyckiej i hiszpańskich przysmaków. Warto serwować go razem ze stekiem, pizzą, deserem na bazie gorzkiej czekolady czy deską dojrzałych serów.

  2. Merlot

    Kolejny szczep wina najprawdopodobniej pochodzący z francuskiego regionu Bordeaux. Merlot uprawiany był tam od XVIII wieku. Wzorując się na Francji z czasem zaczęto go uprawiać w innych państwach europejskich, a potem także poza Starym Kontynentem – w Australii, Nowej Zelandii, Afryce i Ameryce.  Merlot dobrze czuje się w połączeniach z innymi winami. Często miesza się go między innymi z Cabernet Sauvignon. Wino przygotowane ze szczepu Merlot jest deliaktne i lekko słodkie. Merlot można serwować z dziczyzną i wieprzowiną. Wino to pasuje do pasztetów, serowych zapiekanek, potraw z kurczakiem oraz czekoladowych ciast.

  3. Syrah

    Czerwona odmiana winorośli, którą koneserzy klasyfikują jako odmianę szlachetną. Prawdopodobnie pochodzi z Francji, jednak istnieje legenda mówiąc o tym, że została ona sprowadzona tam z Iranu, a dokładniej z miejscowości Shiraz. Obecnie to wino świata – można skosztować go w wielu winnicach w Europie, w Chile, Argentynie i USA. Uprawiane w cieplejszym klimacie będzie cięższe w smaku, w chłodniejszym bardziej delikatne. W zależności od regionu produkcji Syrah w smaku może przypominać gorzką czekoladę, czarny pieprz, intensywną jeżynę lub żurawinę. Z czym serwować kieliszek Syrah? Na pewno z czerwonym mięsem – wino to pasuje do niego znakomicie. Można podawać je również z jagnięciną, dziczyzną i daniami z grilla.

  4. Pinot Noir

    Winorośl pochodząca z Burgundii. Uchodzi za trudną w uprawie i winifikacji. Wytwarza się z niej przede wszystkim szampany oraz wina musujące, dla których charakterystyczna jest ceglastopomarańczowa barwa. Dojrzałe wina Pinot Noir wyrózniają się kwiatowym aromatem, te młodsze mają bardziej owocowy posmak. Dłużej leżakujące wino można serwować z kaczką, potrawami z innych ptaków oraz wołowych gulaszy. Młodsze Pinot Noir podkreśli smak kurczaka z grilla, makaronów i łososia.

  5. Chardonnay

    Najsławniejsze białe wino na świecie. Podobnie, jak Pinot Noir pochodzi z Burgundii. Z niego również produkuje się wina musujące oraz szampany. Chardonnay to napój dla wielbicieli delikatnych trunków. Ma łagodny aromat, a w bukiecie smaków wyczuwalne jest jabłko oraz cytrusy. To białe wino raczej nie jest przeznaczone do leżakowania, ale istnieje parę wyjątków od tej zasady. Kieliszki do wina wypełnione młodym Chardonnay najlepiej zestawić z krewetkami, przegrzebkami  lub innymi owocami morza. To, które dłużej leżakowało można podawać do delikatnych mięs, na przykład indyka lub kurczaka.

  6. Sauvignon Blanc

    Kolejny biały szczep w naszym zestawieniu najlepszych rodzajów wina na świecie. Pochodzi z Bordox. W Europejskich winnicach trunki z niego produkuje się również w Hiszpanii, Włoszech i Austrii. Poza granicami Starego Kontynentu tworzeniem win z tego szczepu trudzą się przede wszystkim mieszkańcy Nowej Zelandii i Kalifornii. Sauvignon Blanc ma zapach przypominający mieszankę czarnej porzeczki, agrestu i pokrzywy. Jest jednym z niewielu win, które doskonale komponuje się z sushi. Można serwować je także do warzyw i sałatek. Doskonale smakuje podawane solo, w formie aperitif.

  7. Riesling

    Tym razem wino nie francuskie, a niemieckie. Pochodzi z doliny Renu. Współcześnie produkuje się je także między innymi w Austrii, Luksemburgu, Włoszech, Szwajcarii i Polsce. Poza Europą trunki ze szczepu Riesling powstają w Nowej Zelandii, Australii, USA i Chile. Jako winorośl trudna w uprawie, nie nadaje się do produkcji tanich trunków, co stanowi o przewadze Riesling nad innymi szczepami. Winu temu służy proces leżakowania, z wiekiem uwalnia coraz bardziej intensywne aromaty benzynowe, które trafiają przede wszystkim w gust największych koneserów. Riesling warto podawać do potraw z wieprzowiny i ryb. Alkohol ten pasuje także do smakołyków kuchni azjatyckiej.

  8. Garnacha

    Hiszpański szczep pochodzący z Aragonii. Współcześnie poza swoją ojczyzną uprawiany jest we Francji, Grecji, Izraelu i we Włoszech. Poza Europą produkuje się z niego wino w Afryce, Australii i Ameryce. Najlepsze trunki z tej winorośli powstają w klimacie śródziemnomorskim. Garnacha lubi silne słońce, nie przepada natomiast za dużą wilgotnością i mrozem. Pachnie czerwonymi owocami; truskawkami i malinami oraz lukrecją i rodzynkami.

  9. Malbec

    Czerwona odmiana winorośli pochodząca z Francji. Jednak największym uznaniem cieszy się w Argentynie. W bukiecie smaków przeważa intensywna śliwka, słodka czereśnia oraz ostry pieprz. Ma mocną, ciemną barwę; dlatego przez wielu nazywany jest „czarnym winem”. Wina Malbec najlepiej smakują przynajmniej pięć lat od zabutelkowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dłużej czekały na swoją kolej. Niektóre z tych alkoholi mogą być otwarte i przelewane do kieliszków nawet po kilkudziesięciu latach. Najlepiej serwować je do dań obiadowych: mięs, potraw z ziemniaków,fasoli lub dyni.

  10. Tempranillo

    Ostatni szczep w naszym zestawieniu. Choć uprawia się go przede wszystkim w Hiszpanii, znany jest w całej Europie. Tempranillo daje trunki o mocnym kolorze i niewielkiej zawartości alkoholu, wina pachnące bakaliami i jagodami. Dłużej leżakujące napoje cechują aromaty tytoniu, lukrecji i skóry. Tempranillo najlepiej smakuje z kiełbasą chorizo, mięsami mocno doprawionymi ziołami oraz jagnięciną.

BACK