Moser

moserHistoria Huty szkła Moser rozpoczęła się w roku 1857, gdy Ludwig Moser założył w Karlowych Varach (ówczesnym Karlsbadzie) pracownię zdobniczą i sklep ze szkłem.

W wyroby do swojego warsztatu zaopatrywał się w hutach szkła, następnie zakupione szklane wyroby dekorował w swoim warsztacie i sprzedawał. Bardzo szybko zdobył sobie rozgłos i uznanie zdobywając medale na światowych wystawach w Wiedniu i Paryżu.

W roku 1892 rozpoczyna budowę własnej huty szkła w Dworach koło Karlowych Warów. Huta rozpoczyna produkcję w 1893 roku pod nazwą Ludwig Moser & Söhne, specjalizując się w produkcji szkła według własnej technologi - tak zwany kryształ bezołowiowy (czeski kryształ).

W roku 1909 rozpoczyna się produkcja jednego z bardziej charakterystycznych wyrobów tej marki - kolorowego rzeźbionego szkła, które jest zdobione złotym dekorem. Od roku 1922 Huta szkła Moser jest największym producentem luksusowego szkła w Czechach.

Ludwig Moser poprzez wyjątkowe umiejętności w produkcji i zdobieniu szkła zyskał sobie miano najlepszego producenta kryształów w całych Austro - Węgrzech.
Owocem jego sukcesu było to, że zaopatrywał w szkło królewskie dwory.
Zyskał oficjalny tytuł dostawcy szkła na dwór Franciszka Józefa I, zaopatrywał Perskiego szacha i angielskiego króla Edwarda VII.
BACK