Moravske Sklarny Kvetna

Kvetna BohemiaJest to tradycyjny czeski producent szkła o ponad dwustuletniej historii. Jej początek sięga roku 1794, gdy na południowych Morawach, wśród lasów bukowych na terenach bogatych w dobrej jakości piasek kwarcowy, książę Lichtensteinu założył fabrykę szkła.
Fabryka produkowała głównie szkło stołowe i użytkowe ale również lampy i nawet częściowo szyby do okien.

W połowie XIX wieku fabryka zostaje kupiona przez Emanuela Zaha, którego rodzina pochodzi z Niderlandów. Nazwa fabryki zostaje zmieniona na rodzinną nazwę - Josef Zahn & Co.
Nowy właściciel kładzie bardzo duży nacisk na zwiększenie jakości produkowanego szkła oraz zwiększa oferowany asortyment szkła stołowego (kieliszki, karafki).

Syn Emanuela Zaha (również Emanuel) na cześć swojej małżonki Amali Göpfert w 1894 roku zmienia nazwę firmy na Zahn a Göpfert ze znakiem firmowym Z&G. W miesce nazwy Stranska Huta zaczął używać lokalnej nazwy wsi Kvetna. Promując markę Kvetna nadał jej rozgłos na światowych rynkach i firma otwiera swoje składy w Londynie, Paryżu, Berlinie i Hamburgu.
W roku 1897 jako druga w Europie wprowadza zdobienie szkła metodą matowania.

Po 1945 roku firma jest przedsiębiorstwem państwowym, a w latach 1990 - 2002 jest częścią spółki Crystal Novy Bor patrz Crystalex

Nowy okres w historii firmy rozpoczyna się w 2004 roku gdy zyskuje nowego inwestora i zaczyna się jej rozwój.

Dziś „Morawskie Szkło” to producent wysokiej jakości wyrobów kryształowych, zarówno wytwarzanych automatycznie jaki i ręcznie robionych i zdobionych.
Wiele kolekcji jest autorstwa znanych w świecie projektantów. Charakteryzują się oryginalnym i niepowtarzalnym kształtem, precyzyjnym wykonaniem i przyciągają uwagę swym pięknem.
BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną: