Kieliszki dla koneserów wina

Wino jest napojem, który nigdy nie traci na popularności i cały czas zdobywa sobie coraz to nowych miłośników.

Biorąc pod uwagę mnogość szczepów i regionów winnych oraz ilość rodzajów wina a następnie mnożąc to przez ilość roczników to okazuje się, że mamy nieograniczony materiał do degustacji.
A mówiąc o degustacji warto pamiętać by zadbać o pełny jej rytuał po to żeby zmaksymalizować doznane wrażenia.


Chcąc wydobyć z wina najbardziej ukryte smaki i aromaty, tak by móc się nim w pełni delektować , warto zadbać o to by wino odpowiednio przygotować i podać we właściwym kieliszku.


Przez przygotowanie należy rozumieć odpowiednie napowietrzenie czyli dekantację wina. Wino przed podaniem wlewa się do specjalnej karafki – dekantera i zostawia się je tam na jakiś czas.
Wino reaguje z powietrzem – ‘oddycha’ i wypuszcza swój pełny aromat.


A co w sytuacji kiedy nie mamy dekantera lub gdy nie chcemy wypić całej butelki a jedynie jeden lub dwa kieliszki.

Możemy sięgnąć po specjalnie wykonane kieliszki do wina.  W hucie szkła Crystalex Bohemia zaprojektowano i wykonano takie właśnie kieliszki. Seria nazywa się Turbulence i zawiera kilka wielkości kieliszków przeznaczonych do różnych rodzajów wina.
Kieliszki charakteryzują się tym, że na bocznej ściance mają specjalnie uformowane podłużne wyżłobienie. Dzięki temu gdy delikatnie będziemy kręcić kieliszkiem to wino szybciej się napowietrzy i w łatwy sposób wydobędziemy z niego pełny bukiet.
Kieliszki wykonane są z kryształowego szkła, dzięki czemu są idealnie przeźroczyste i doskonale odwzorowują kolor wlanego wina. Pakowane są w gustowne kartoniki po dwa kieliszki.

Na pewno warto je polecić domowym amatorom wina, szczególnie do wieczornych degustacji we dwoje.
BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną:

Polecamy: