Odpowiedni kieliszek do degustacji wina

Degustacja to pełne zaangażowanie się w kosztowanie wina. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać w procesie tym udział bierze nie tylko zmysł smaku, ale również powonienia i wzroku. Degustując wino zwracamy uwagę na jego smak, zapach i kolor. Do rzetelnej oceny walorów trunku niezbędny jest odpowiedni kieliszek. Jaki będzie najlepszy? Jak duży kieliszek wybrać do degustacji wina?

Jaki kieliszek do degustacji wina?

Najlepszy będzie kieliszek przeźroczysty. Powinien składać się z nóżki oraz czarki, która zwęża się ku górze, o kształcie przypominającym tulipana. Nóżka jest niezbędna do trzymania kieliszka podczas degustacji. Nigdy nie należy podtrzymywać kieliszka za czaszę! Dzięki temu nie podgrzewamy niepotrzebnie trunku i nie brudzimy naczynia.

Szkło do serwowania wina musi być na tyle duże, aby degustujący mógł zakręcić trunkiem przed jego skosztowaniem. Do podawania win z górnej półki najlepsze będą kryształy, mniej wyrafinowane napoje z winorośli można serwować w zwykłych szklanych kieliszkach. Białe i różowe wina serwujemy w węższych i mniejszych kieliszkach, natomiast czerwone w większych i szerszych. Trunki o złożonym aromacie także podajemy w dużych kieliszkach do wina. Alkohole musujące nalewamy do kieliszków do wina typu flute. Dlaczego wielkość kieliszka jest istotna? Ponieważ gabaryty naczynia wpływają na uwalnianie aromatów danego alkoholu, a te inaczej zachowują się w przypadku win czerwonych, białych, mieszanych i musujących.

Jakich kieliszków nie używać do degustacji wina?

Kieliszki do wina, które przeznaczone jest do degustacji nie powinny być wykonane z kolorowego szkła. Barwne naczynie utrudnia, a często wręcz uniemożliwia precyzyjną ocenę koloru trunku. Szkło nie może być również zbyt grube. Lepszym wyborem jest kieliszek do wina wykonany z cienkiego szkła. Unikamy również naczyń otwartych, w kształcie litery „V”.

Reasumując, im prostszy kieliszek do degustacji wina, tym lepiej. W tym duecie to trunek gra pierwszoplanową rolę, a naczynie jest tylko tłem. Dobry kieliszek eksponuje walory wina, a nie maskuje jego mankamenty.

 

 

BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną: