Jak kupować wino?

Jak kupować wino? Gdzie szukać dobrych alkoholi z winorośli? W dyskontach, specjalistycznych sklepach czy sieciówkach? Jak czytać etykiety? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Gdzie kupować wino?

Jeśli nie znasz się na winach, po dobry trunek z winorośli wybierz się do wyspecjalizowanego sklepu i poproś o pomoc sprzedawcę. By sprawdzić jego znajomość tematu, warto zadać jakieś szczegółowe pytanie na przykład dotyczące wybranego gatunku alkoholu lub kieliszków na wino. Jeśli osoba ta wykaże się wiedzą, możesz założyć, że to znawca tematu. Przed udaniem się do sklepu, zastanów się, co tak naprawdę chcesz kupić. Odpowiedz sobie na następujące pytania:

- w jakim przedziale cenowym ma być wino,

- jaki kolor wina Cię interesuje: białe, czerwone, różowe;

- jaki smak wina preferujesz: słodkie, wytrawne, półsłodkie, półwytrawne;

- z jakiego regionu ma pochodzić wino: Włochy, Hiszpania, Francja, Chile, Portugalia, USA itd.;

- jaki szczep/kupaż ma mieć wino: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot.

Wino ze specjalistycznego sklepu będzie kosztować nieco więcej, ale w zamian za to zyskujesz pewność, że to dobry trunek. Kiedy znajdziesz już swoje ulubione wino, możesz kupić je w dyskoncie lub sklepie internetowym. Pamiętaj jednak, by nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju trunku z winorośli. Testuj nowe wina i kosztuj w kolejnych szczepach, dzięki temu poznasz więcej smaków win i łatwiej będzie Ci kupować kolejne.

Jak czytać etykiety na winach?

Wybierając wino, sprawdzaj następujące informacje na butelce:

- nazwa wina: informuje o nazwie własnej wina, nazwie posiadłości, gdzie zostało wyprodukowane, nazwie szczepu lub kupażu szczepów;

- nazwa producenta;

- zastrzeżone miejsce pochodzenia trunku (inaczej apelacja): Francja – AOC czyli appellation d'origine contrôlée, Włochy – DOC(G) czyli denominazione di origine controllata (e garantita), Hiszpania DO(Ca) czyli denominación de origen (calificada). Jeśli na butelce nie ma takich danych, najczęściej znajdziesz tam informacje o winie regionalnym (vin de pays, IGT - indicazione geografica tipica, zmieniona na IGP – indicazione gografica protetta; vino de la tierra) lub stołowym (vin de table; vino da tavola; vino de mesa);

- rocznik: data podana na butelce informuje, w którym roku został wyprodukowany trunek. Rocznika nie znajdziesz na etykiecie win stołowych i alkoholi zrobionych z paru roczników win;

- pojemność butelki;

- zawartość alkoholu;

- dodatkowe informacje: supérieur (superiore) – to wina o wyższej zawartości alkoholu i wyższych standardach wykonania, reserva lub riserva – informacja o leżakowaniu trunku w beczkach.

Poznawanie nowych smaków

Jak już wyżej pisaliśmy, kluczem do sukcesu jest próbowanie nowych win. Daje to możliwość poznawania nie tylko kolejnych smaków, ale również charakteru trunków, szczepów, producentów, krajów czy regionów pochodzenia.

BACK