Crystalex Novy Bor

crystalex_bohemia_01Początki dzisiejszej firmy Crystalex sięgają XIX wieku gdy w Czechach nastapił rozkwit przemysłu szklarskiego. Wtedy to powstała Moravska Huta szkła w Karolince, a na północy Czech powstało wiele mniejszych hut i warsztatów, które kontynuowały bogatą lokalną tradycję produkcji szkła.

W 1948 roku, po nacjonalizacji przemysłu szklarskiego, powstają dwa duże przedsiębiorstwa - Borocrystal, który skupia 55 mniejszych hut szkła i warsztatów zdobniczych, oraz Umeleske Sklo.
W 1953 roku z połączenia tych dwóch przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstwa Borske Sklarny powstaje ogromne przedsiębiorstwo państwowe Borske Sklo.

W latach 60-tych zostaje wybudowany nowy kombinat produkcyjny, a w roku 1972 zostaje uruchomiona pierwsza automatyczna linia produkcji kieliszków.
Od 01.01.1974 roku przedsiębiorstwo zmienia nazwę na Crystalex. Po przemianach ustrojowych w 1994 roku przedsiębiorstwo staje się spółką akcyjną, która w 1997 roku zostaje sprywatyzowana. W roku 2009 po wielu trudnościach finansowych firma zyskuje nowego właściciela.


» Oferta huty szkła CRYSTALEX BOHEMIA - kieliszki, karafki, wazony
BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną: